Mitsubishi Heavy Industries / Mitsubishi Klima
Daikin N Serisi Klimalar

Alarko Carrier, ortama negatif iyon yayarak spa etkisi yaratan klima üretti.

Yorum Yaz
Etiketler:  , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

(klimanın spa etkisi)
Klimalar evde spa etkisi yapıyor

Alarko Carrier, ortama negatif iyon yayarak spa etkisi yaratan klima üretti. Şirketin Pazarlama Şube Müdürü Kalataş, Toplam satışın yüzde 30´u projelere yapıldı. Biz de ev tipi klimaları geliştirmek için çalışıyoruz dedi. Son yıllarda yaşadığı canlanma ile yüzlerce konut projesi geliştiren inşaat sektörü, boyadan çimentoya, beyaz eşyadan mobilyaya kadar onlarca farklı sektörde de hareketlenme yarattı.

İklimlendirme sektörünün Türkiye´deki önemli oyuncularından Alarko Carrier da bu hareketlenmenin ürün satışlarına en çok yansıdığı firmalardan biri oldu. Klima ve kombi pazarında önemli paya sahip olan şirket, satışlarının yüzde 30´unu konut projelerine yapmaya başlayınca ev tipi klimalara farklı özellikler kazandırma ihtiyacı hissetti.

Alarko Carrier Pazarlama Şube Müdürü Hırant Kalataş, artık klimanın bir ihtiyaç olduğunu söyleyerek, teknolojinin her alanda olduğu gibi ısıtma ve soğutma sektöründe de kendini gösterdiğini ifade etti. Estetik eskisinden daha önemli hale geldi diyen Kalataş, klimaların ızgaralı görünümünün gittikçe düzleştiğini anlattı. Kalataş, son dönemde sektördeki en büyük yeniliğin de Carrier´in sattığı Toshiba markalı klimalarda yapıldığını, negatif iyon yayan bu ürünlerin evlerde spa ortamı oluşturduğunu kaydetti.

Sadece ısıyı ayarlamak yetmez
Sektörde uzun süredir faaliyet gösteren bir firmasınız. Konut projelerinin bu kadar artması satışlarınızda ne gibi değişikliklere neden oldu?

Split klimadan bahsedecek olursak sektör 2006´da yüzde 8 büyüdü. Bu beklenenden az bir artış ama genel olarak konut projelerinin çoğalması bizim satışlarımızda muhakkak ki son derece olmulu bir etki yaptı. 2005´te 34 bin klima satmıştık, 2006´da 40 bin adet sattık.

Bu 40 bin adedin de yüzde 30´unu konutlara sattık. 2007´de ise aynı oranda büyüme bekliyoruz. Miktarlarımızdaki artışın ve planlanan artışın da büyük yüzdesi bu pazardan geliyor. Proje bazında da ciddi satışlarımız oldu. Bundan sonra da olacaktır.

Hangi konut projeleri ile çalıştınız?
Taşyapı´nın Anadolu yakasında inşa ettiği Almond Hill ve diğer bir projesi olan Ethem Efendi Evler, İdealist Kent, Çamlıca On Konaklar, İstinye Bay Konakları, Antalya´daki Deniz Villaları, İstanbul Yeniköy Malikane ve Beykoz Konakları ilk aklıma gelenler.

Ev tipi klimalar için geliştirilen son yenilikler neler?
Klimada amaç sadece ortamın ısısını ayarlamak değil. İç hava ile ilgili fonksiyonları da yerine getirmesi gerekiyor klimanın. Eğer klimalı ortama gidip de orada istenmeyen bir koku alıyorsanız ne anlamı kalır? Bu nedenle Toshiba markası altında, ortama negatif iyon yayarak spa etkisi yapan bir klima ürettik.

Ormanlarda, çağlayan kenarlarında ve dağlarda kendinizi huzurlu hissedersiniz çünkü bu ortamlar negatif iyon bakımından yoğundur. Estetik olarak ise yeni anlayış ızgarasız, düz paneller. Daha temiz ve estetik bir görüntü sağlıyor.

Klima küçüldükçe çıkardığı ses artıyor
´Kombiyi kullanılacağı dairenin büyüklüğüne göre seçmek lazım´ Evde klima kullanımının püf noktaları neler? Klima nasıl kullanılırsa verimli çalışır? Kullanımdaki en önemli olay soğutma gücünü doğru belirlemek. Onun için iyi bir mühendislik çalışması lazım.

Aynı evin yönü güneye çevrilince klimanın yeri ile ilgili başka planlamalar yapmak gerekebilir. Ara katta farklı, en üst katta farklı kullanılır klima. Ayrıca duvar ve pencere yapısı gibi etkenler de kullanımda etkilidir. Verimli klima kullanımı için ısı yükü hesaplaması yapılmalı. İkinci önemli şey de rahatsız etmemesi için doğru yere monte etmek.

Klimalar küçüldükçe verimi gerçekten düşer mi?
Klimanın küçülmesi öncelikle sesi artırır. Çünkü, aynı miktarda havayı daha ufak bir yerden daha hızlı üflemeniz gerekir. Ama sesi artırmadan klimaları ufaltmaya çalışıyoruz.

Peki kombi kullanımında enerji tasarrufu için ne gibi önerileriniz var?
Stüdyo tipi 80 metrekare dairede, musluğu açtığınız anda kombiden geçen sıcak su ile ihtiyacın karşılanacağı bir boyuttaki kombi yeterli. Bütçe uygunsa yine de yoğuşmalı kombiyi tavsiye ederim. Ancak, 3 veya 4 katlı villalarda durum farklı.

Sıcak su bir tankta hazır beklemezse her yere yetmez. Büyük evlerde aynı anda iki banyoda da suya ihtiyaç olabilir. Ayrıca, en çok iç ortamın kuruması insanı hasta eder. O nedenle havanın neminin alınmaması gerekir. Ona göre panel radyatörler de pencerelerin tüm cephesini kaplayacak şekilde monte edilmeli.

Haber ile ilgili Doküman ve Video Görüntüleri

Puanla: Oy Sayısı:0 Okunma:95684

Haber Hakkındaki Yorumlarınızı Lütfen Bizimle Paylaşın..

 

DİĞER HABERLER
Baymak´ın klima satışları 7 ayda %56 oranında arttı.
Vaillant klimalar performans ve estetik kadar sağlığın da buluşma noktası
DAIKIN’DEN TÜRKİYE’NİN YENİ NESİL SOĞUTUCU AKIŞKAN R32 İLE ÇALIŞAN İLK KLİMASI: EMURA II
A+++ SOĞUTAN VE ISITAN KLİMA
Baymak Elegant Klima, bu yaz sıcaktan bunalanlara garantili serinlik sağlıyor
İyi Bir Klima Almanın Kuralları
Mitsubishi Electric klimada yaz kampanyasını uzattı
Dünyanın en çok satan klima markası General’in yeni kampanyası yayında
KLİMADA “YÜKSEK PERFORMANS, DÜŞÜK FATURA” NASIL SAĞLANIR?
Ezber Bozan Klima: Kirigamine Zen
Vestel’in Plazma Inverter klima serisi en sağlıklı havayla serinletiyor
General´den Bebekli Aileler için Hijyenik Klima
MITSUBISHI ELECTRIC’TEN KLİMA KONTROLÜNÜ MOBİLLEŞTİREN TEKNOLOJİ
MITSUBISHI ELECTRIC´TEN TEKNOLOJİK KEŞİF
DAIKIN VRV´LER DE EUROVENT SERTİFİKALI OLDU
DAIKIN ISI GERİ KAZANIMLI HAVALANDIRMA CİHAZI VAM FA5 İLE HAVANIZI DEĞİŞTİRİYOR
MERSİN NEW CITY İKLİMLENDİRMEDE DAIKIN´İ TERCİH ETTİ
MITSUBISHI ELECTRIC’TEN A+++ ISINMA KONFORU VE ENERJİ TASARRUFU
MITSUBISHI ELECTRIC´TEN MÜCEVHER KLİMA
DAIKIN´DEN GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNE 2015 YILI HEDİYESİ VRV IV HR
 RSS Girişler  RSS Yorumlar


Klima, Klima Fiyatları

Firma Rehberi, Firma Ekle, Firma Kaydet


Şu an sitede 287 ziyaretci bulunmaktadır.
Designed by IDS